Stranice

srijeda, 8. travnja 2015.

KUBUNTU - TOP LINUX

Kubuntu, nepravedno zapostavljeni linux, iako svojim mogućnostima i kvalitetama daleko nadmašuje mnoge ostale daleko popularnije linux distribucije pa i same windowse. Kubuntu ima sve ono što se očekuje od modernog i kvalitetnog operativnog sustava a često nudi i daleko više nego što bi se očekivalo od jednog linux derivata.




Nakon višednevnog testiranja na dva pc-a prosječnog hardvera, usudio bih se reći da je kubuntu možda jedini linux koji bi mogao svojim kvalitetama oboriti s trona sveprisutne windowse.

Što to, po mojem mišljenju, čini kubuntu tako superiornim  ?  Njegova snaga i kvaliteta leže u kombinaciji ubuntu+KDE . Ubuntu mu daje čvrste temelje  i kvalitetu koja uključuje stabilan operativni sistem, veliku korisničku bazu, prepoznatljivu osobnu i poslovnu infrastrukturu, pouzdanost na dulji period, i sve ono što ubuntu zasluženo postavlja na mjesto najraširenijeg home desktop linuxa.


KDE na jedan pozitivan način nadograđuje sve ono što ubuntu baza donosi defaultno na operativni sistem. KDE je cjeli ekosistem, što znači da to nije samo desktop tema već je to i cjeli niz mogućnosti i pratećih aplikacija koje izvrsno odrađuju svoje zadatke na kubuntu šasiji. 

Nekad je KDE pratio zao glasi da je to vrlo nestabilno i zahtjevno okružje, no na moje iznenađenje najnovija implementacija kde-a na kubuntu 15.04 je manje zahtjevna hardverskih resursa nego npr linux mint 17.1 cinnamon a pogotovo naspram orginalnog ubunta sa unity sučeljem koji je defaultno težak na većini prosječnog hardvera za današnje IT uvjete.

KDE u kombinaciji sa ubuntom,u izvedbi kubuntu 15.04 ( beta2 ) donosi mnogo naprednih mogućnosti koje čak i nisu vidljive odmah na prvi pogled jer se radi o sistemskim resursima i pratećim implementacijama. Kubuntu je sa najnovijim kde+plasma implementacijama nadmašio sve ono što je microsoft pokušao sa svojim windows  8 - 8.1 operativnim sistemom.  Kako u svom radu koristim i windowse i više linux operativnih sistema, osobno sam stekao dojam da je kubuntu u najnovijoj inačici otišao par koraka ispred svih ostalih operativnih sustava i da bi zasluženo mogao zasjesti na tron te  postaviti standarde koje će ostali sistemi tek morati dostizati.

Moram napomenuti da sam testiranja vršio sa beta inačicom kubuntu 15.04, i bez obzira što se radi o beta verziji, nisam naišao na nijedan problem koji bi onemogućavao pouzdan i kvalitetan rad navedenog operativnog sistema. Tu i tamo se znala pojaviti manja smetnja, no smetnje i greškice se dešavaju i na finalnim i konzervativnim operativnim sustavima pa ovoj beti stvarno nemam što prigovoriti. Nova plasma se ponekad sruši , možda jednom u par dana intenzivnog testiranja, no to ne pričinjava nikakvu poteškoću jer se sama restarta i nastavi sa radom bez gubitka podataka ukoliko se odvijala radnja koja to zahtijeva. Ukoliko isključite notifikacije nebi ni znali da se plasma restartala. I kako je riječ o posve novom okružju neki proizvođači još nisu u svoje uratke dodali sve potrebne izmjene i prateće datoteke za ispravan rad u tom novom okružju. No niti to nije ništa katastrofalno već   se radi najčešće o manjim vizuelnim nedostacima da npr ikona programa nije ispeglana ili da se pokazuje generički prikaz.  Za dropbox još nema ikone za sistemsku traku, iako sam dropbox uredno radi i sinhronizira podatke sa cloudom,a na njihovom web forumu kažu da će u nadolazećim inačicama svog programa implementirati potrebne dodatke da bi se dropbox ikona uredno prikazivala u sistemskoj traci. Možete i sami tamo postaviti ručno ikonu no nije poanta u prikazu ikone nego u statusu sinhronizacije i podešavanja dodatnih mogućnosti za dropbox. No, dropbox radi, a ikona će se već pojaviti sa nekim updateom.

Najbolje mjesto za početak upoznavanja kubunta je njihovo službeno web mjesto:



Najnovije iso slike možete pronaći na poveznici:




Mislim da širem krugu čitatelja nebi bilo zanimljivo da sad suhoparno nabrajam brojčane verzije kojekakvih programa i dodataka već ću se osvrnuti na neke tehničke detalje koji su me oduševili bez da sam za to trebao ijednu  dodatnu aplikaciju instalirati.

Sve nas zanima stanje i ispravnost hardvera na kojem radimo. Ova verzija kubunta defaultno nudi uvid u te detalje, a za primjer ću navesti prikaz potrošenosti kapaciteta baterije te stanje vašeg diska :









Netrebam naglašavati da je defaultno instaliran sav softver za svakodnevi korisnički rad te multimedijalni kodeci ukoliko ste to selektirali na početku same instalacije. Uefi nije radio nikakve probleme na defaultnim postavkama i nema potrebe ga isključivati. GPT particijska tablica je podrazumijevana i radi bez poteškoća.  Samo zauzeće resursa je vrlo prihvatljivo s obzirom na sve što se nudi ispod haube, a niti nakon višesatnog korištenja nije dolazilo do povećanja temperatura i slično.




Kroz softver centar ( MUON , nikad čuo dosad, ali radi ) sam instalirao par igrica i raznih softvera da bih isprobao i taj segment, i niti tu nisam naišao na nikakve probleme usprkos beta verzija na kojoj sam to sve odrađivao.

Sam desktop nudi bezbrojne mogućnosti podešavanja i modifikacija. Ikone više nisu ikone već su to kompleksni prikazi aktivnih događanja, nešto u stilu onoga što je windows pokušao postići svojim live pločicama na desktopu, no u kubuntu je to sve za par kopalja ispred microsoftovih rješenja.



Prepoznavanje hardvera je besprijekorno , kernel je 3.19 verzije , pisač i skener su dodani automatski njihovim priključenjem, kroz manager upravljačkih programa je moguće instalirati i dodatke za koje je prije bilo potrebno nadograđivati bios da bi se ispravno implementirali no ovdje to kubuntu odrađuje umjesto vas na vrlo jednostavan i bezbolan način. 


Na kraju ovog kubuntu pregleda, moram reći da uz pravilan marketing i prezentaciju bi kubuntu ovim načinom mogao polako postati standard u svijetu gnu/linux operativnih sustava ( a i šire ) . Kubuntu ima čvrstu ubuntu pozadinu, a također ima i svoje sponzore i developer ekipu koja zasada odlično odrađuje svoj posao. Testiranja sam odradio na stolnom pc-u i laptopu , koji su osrednje snage za današnje standarde. Iso slika je oko 1,3 gb, instalacija traje oko 14 minuta a ukoliko ste preuzeli najsvježiju iso sliku tada i prvih dan dva neće biti niti nadogradnji. Svi defaultni i naknadno dodani programi odrađuju svoje zadatke i osim manjih mušica koje sam naveo na početku, nije bilo drugih problema. Dokumentacija na matičnim web stranicama je detaljna i ažurna te popraćena brojnim fotografijama koje omogućuju i totalnom početniku odrađivanje onih osnovnih i najčešćih radnji.

http://docs.kubuntu.org/installation.html#install-process

Svakako ću odsada nastavitii pratiti razvoj i događanja oko kubunta.

Nema komentara:

Objavi komentar